Արցախի հարցից մինչև գույքահարկի աճ  ինչու են լռեցնում քաղաքական միտքը և որն է ելքը
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանը հյուրընկալվել է Aysor TV-ին։
Զրույցի սկզբում անդրադարձ է կատարվում իր և Հանրային հեռուստաընկերության հարաբերություններին։ Խոսվում է, որ Էդմոն Մարուքյանը հայտնվել է «սև ցուցակում» և զրկված է եթերից, թեև իր անունը հաճախ է շոշափվում այնտեղ։ Մարուքյանը մանրամասն խոսում է ներքաղաքական իրավիճակի մասին՝ քննադատելով գործող իշխանությանը սոցիալական անարդարության, բանկային համակարգի գերշահույթների և գույքահարկի բարձրացման համար, ինչը նա որակում է որպես հարված միջին խավին։ Նա նաև թիրախավորում է այն նորաստեղծ քաղաքական ուժերին կամ շարժումներին, որոնց համարում է քաղաքական «թրոլներ» և անպատասխանատվություն քարոզողներ։
Քննարկման առանցքային թեմաներից մեկը Արցախն է և Մարուքյանի գործունեությունը հատուկ հանձնարարություններով դեսպանի պաշտոնում։ Նա պաշտպանում է իր որոշումը՝ պնդելով, որ փորձել է պահպանել հայկական Արցախի ստատուս քվոն, սակայն իշխանության հետ տեսլականների տարբերության պատճառով հեռացել է։ Միևնույն ժամանակ, նա հանդես է գալիս սուր և հակասական պնդմամբ՝ նշելով, որ Հայաստանում Արցախի պետական ինստիտուտների պահպանումը վտանգ է ՀՀ ազգային անվտանգության համար։
Հարցազրույցի վերջնամասում Մարուքյանը խոսում է առաջիկա ընտրությունների մասին՝ շեշտելով իր կուսակցության ինստիտուցիոնալ ուժն ու բանակցային փորձը։ Նա հայտարարում է իշխանության հետ բոլոր կամուրջներն այրելու մասին և համոզմունք հայտնում, որ ունեն բավարար պոտենցիալ նոր խորհրդարանում հայտնվելու և քաղաքական իրական միտք գեներացնելու համար։